Neprotestujeme

Autor: Pavol Trúsik | 18.1.2013 o 17:08 | Karma článku: 10,63 | Prečítané:  1188x

Taký výlet do Bratislavy stojí čas i peniaze. A iste sem prišli aj ľudia zo vzdialenejších končín. Možno by pre nich bolo vhodnejšie keby sa hlavné mesto nenachádzalo na hraniciach, ale v strede „republiky". Ďalšou nevýhodou Bratislavy je, že tam žijú Bratislavčania.

Na občiansky front v boji o charakter štátu prišlo zhruba 300 až 400 ľudí. Medzi nimi aj jeden Kanaďan a jeden hudobník - Marián Greksa. Tento spevák mi bol vždy akosi nesympatický. Nadrozmerná postava, vlasy, hlas, vulgárne slová,.. to nie je práve moja šálka kávy. A vôbec tá davovosť protestov, rev a krik, ktorý sa tu mieša s akousi čudnou infantilnosťou masy a heslovité prejavy, ktoré kvôli svojej krátkosti nemôžu ísť dosť do analytickej hĺbky; mám radšej Hríba a toto všetko mi je nejako proti srsti. Navyše, čo sú zač tí organizátori? Napriek tomu som za svoju povinnosť považoval tento protest podporiť svojou účasťou. Koľkí majú podobné názory ako ja? Koľko blogov, komentárov, laikov sa postavilo na stranu práva. No kde tí ľudia počas protestu boli? A kde boli umelci. Pán Greksa, klobúk dole pred vami, boli ste tu jediný a ostatných ste zatienili. A kde je naša inteligencia: publicisti, vedci, profesori, filozofi, atď. Iste, po skúsenostiach s organizátormi gorilých protestov je opatrnosť na mieste. Avšak aj vtedy mohli tieto nepolitické elity prísť a veci usmerniť alebo mohli vyvíjať paralelné štrajky, možno aj v iných mestách (napr. Martin by bol ideálny). Dokonca si myslím, že práve od nich by sme mali očakávať, že ako prví prídu s iniciátivou. Pýtam sa, či sa po nežnej revolúcii naozaj tak zopsuli a stali ľahostajnými k veciam, ktoré sa týkajú aj iných alebo už november bol pre nich len o peniazoch. Zdá sa mi, že správnejšie je možnosť prvá, totiž, že november začali vnímať cez finančné zárobky až niekoľko rokov po týchto udalostiach. Dnes sa tešia zo svojich finančných a umeleckých úspechov, z potlesku divákov, ktorí im platia dvakrát, a po predstavení popierajú všetko o čo im na pódiu išlo. Sú závislí od ministrov kultúry, preto sa boja a čušia v bezpečí. Česť výnimkám. Ďalším faktorom, ktorý bráni veľkým protestom je, že my v podstate nemáme žiadne veľkomesto. Bratislava sa k tomuto pojmu len v diaľke  približuje, ale toto mesto je akoby vytrhnuté z chudobného Slovenska s jeho problémami.

Nakoniec mi nezostáva nič iné, len dať za pravdu prezidentovi, proti ktorému som protestoval. Áno virtuálny svet je iný ako reálny, v tom výnimočne máte pravdu. To však na vašej osobnosti a vašich činoch, pán prezident, nič nemení.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?