Moje 3 x áno a ospravedlnenie

Autor: Pavol Trúsik | 7.2.2015 o 13:54 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1289x

Účasť na referende ani jeho výsledok (akýkoľvek) nebude pre mňa žiadnym potešením. Rozhodnúť sa z lásky k blížnemu nepristúpiť k referendu považujem za cennejšie ako rozhodnutie z nenávisti k blížnemu hlasovať 3 x áno. V dobrej vôli pristúpi ť k hlasovaniu je pre mňa cennejšie ako s pohŕdavosťou voči hlasujúcim zostať doma. Takáto je moja viera v Toho, kto skúma ľudské srdcia a odhaľuje skryté motívy. Možno v nej hrá vnútorná existenciálnosť s právom na omyl väčšiu úlohu než často chladná a neľútostná zákonnícka ortodoxnosť, hoci aj tu určitá vyváženosť musí byť. 

Napriek mojím postojom priznávam, že v diskusiách, ktoré som zachytil, moji názoroví súputníci ťahali jednoznačne za kratší koniec: boli nenávistní, lživí, povýšeneckí, kopali na všetky strany a pasovali sa do roli utláčaných (aké slovenské), bez akejkoľvek sebareflexie diskusiu zbytočne vyostrovali, niekedy sa s križiackou hrdosťou pasovali za Božích bojovníkov, no svojím konaním Boha popierali. Iste, je to len môj subjektívny a nevyvážený pohľad. Táto atmosféra však nemá s troma 3 položenými otázkami veľa spoločného; tie otázky ani nie sú o homosexualite a 2 z nich majú svoj zmysel. 
Áno referendu: 400 000 občanov a náš AZR neprávom osočovaný pán prezident nás pozýva vyjadriť názor k trom otázkam. Rešpektujem to a považujem za slušné na otázky odpovedať. Otázka o samotnom referende mi bola položená už v rámci petície, ktorú som nepodpísal s odôvodnením, ktoré potvrdilo aj rozhodnutie ÚS SR.
Otázka1: na túto otázku som nechcel odpovedať. Zdá sa mi to zbytočné, keďže odpoveď je už v Ústave a LGBTI manželstvá nežiadajú (žiadajú registrované partnerstvá). Zdá sa mi trochu detinské, aby sme si tu nasilu pred našími kresťanskými zrkadlami ukazovali svoje hetero-svaly; zbytočne a povýšenecky voči menšine. Napriek tomuto rozhodnutiu, som však počítal s tým, že aj tak ostatní zahlasujú áno a všetko bude jasné a nespochybniteľné ako má byť. Takýto postoj som však začal považovať za neetický: ak od ostatných očakávam áno, ja áno nepoviem. Spomenul som si na Kantovu i kresťanskú etiku: zahlasujem áno. 
Otázka2: ani táto otázka nie je o homosexuáloch. Je o deťoch, ktorým by naša spoločnosť mala vytvárať čo najideálnejšie podmienky. V princípe sa mi javí za správne odpovedať áno, napriek tomu, že nepochybujem o určitých prípadoch, v ktorých by bola opačná odpoveď správnejšie.
Otázka3: Pre konzervatívca i liberála je áno jediná možná odpoveď. Nie je to o ideologizácii školstva, ale o prevencii pred ním.
Záver: svoje hlasovanie nepovažujem za prejav odvahy, ku ktorej nás jeho zástancovia vyzývajú; vzhľadom na diskusiu a celkovú situáciu v spoločnosti by som privítal zahrnúť homosexuálnu menšinu do Ústavy SR v zmysle jej tolerovania a priznania základných práv; myslím si, že za prejavy nenávisti by sa mali kresťania ospravedlniť a ak to je aspoň trochu relevantné, ja, kresťan, sa ospravedlňujem predovšetkým za svoj osobné zlyhania, ospravedlňujem sa za všetok iracionálny strach kresťanov, za zlosť, predsudky, za všetky brvná v našich očiach, za lásku, ktorú nekonáme, za konanú nelásku, keď sme tak škandalózne nepodobní Bohu, ktorý je Láskou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?