Máme tu nový pivovar

Autor: Pavol Trúsik | 8.8.2015 o 13:23 | Karma článku: 6,97 | Prečítané:  1673x

V epoche schránok, ničnehovoriacich názvov, nedohľadných nadnárodných firiem a reťazcov,... rovnako dobre ako skvelé pivo osvieži pohľad na podnik s vlastnou identitou a majiteľov, ktorých meno je na každom podpivníku.

Podnik, ktorý má byť len dnes oficiálne otvorený už získal svoju identitu a jedinečnú atmosféru. Jeho názov nadväzuje na miestnu minulosť. Umiestnenie na samom okraji Starej Turej s výhľadom na Myjavskú pahorkatinu a Biele Karpaty očarí nielen kopaničiarskeho lokalpatriota, ale snáď každého návštevníka, ktorý dostane chuť na originálne pivo.

To, čo ma však najviac oslovilo v našom spoločenskom kontexte nepoctivého podnikania, schránkových firiem a najrozličnejších okrádačiek je rodinný charakter podniku. Hoci ani toto nie je žiadnou zárukou morálky v podnikaní, predsa len sa tu deje niečo výnimočné. Niekto sa rozhodol ísť s vlastným menom na trh na mieste, ktoré je s týmto menom pevne spojené a pod záštitou viacerých generácií svojej rodiny.

Keď som tam včera sedel pri sviežom ryšavom pive ožiarenom západom slnka, v mysli sa mi zjavil film Obchod na korze a Jozef Króner alias Tóno Brtko pred predajňou H. Lautmann-vdova. Spomenul som si tiež na Buddenbrookovcov, Baťu a na staré fotografie obchodov s menami a domami svojich majiteľov, prevažne Židov. Iste tu všetko dokonale nefungovalo, zákazníci však presne vedeli čo a od koho kupujú a predávajúci vedeli, že ich obchod sa netýka len peňazí a tovaru, ale aj ich mena, rodinnej cti, tradície; ich predkov aj ich potomkov. Išlo o hlbší vzťah k svojim statkom, než je to u porevolučných zbohatlíkoch, ktorí sa dostali k majetku cez podivné známosti a ohýbanie chrbtice.

Myslím, že to, čo dnes najviac brzdí rast našej životnej úrovne, je nedostatok morálky. Slovom, sme egoisti, okrádame sa, zahmlievame a zametáme pod koberec; ľudia nám už neprislúchajú ako členovia vlastnej komunity či spoločnosti, ale stali sa len ekonomickými kategóriami - prostriedkami našich ziskov. Preto mi je akákoľvek úprimná snaha o priamosť a priehľadnosť taká sympatická.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?